W dniach 3–4.02.2024 roku w Zamościu odbyła się XIII Zamojska Wystawa Gołębi
Rasowych i Drobiu Ozdobnego zorganizowana przez Zamojskie Stowarzyszenie
Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego w Zamościu. W wystawi
uczestniczyło 48 hodowców prezentując 660 gołębi rasowych w 32 rasach oraz 30
sztuk drobiu ozdobnego w 4 rasach.
Dodatkowo w 10 wolierach prezentowanych było około 200 gołębi rasy
zamojskiej, orlików lubelskich i innych ras gołębi wysokolotnych.
Najwięcej zgłoszono do oceny sędziowskiej gołębi rasy zamojskiej – 180,
roztoczańskich wysokolotnych – 102, orlika lubelskiego – 53, mikołajowskich – 34 i
zamojskich krótkodziobych – 33 oraz innych ras gołębi i drobiu ozdobnego.
Również dwa zamojskie kluby prezentowały swoje gołębie, to jest:
Ogólnopolski Klub Hodowców Gołębi Zamojskich i Innych Ras Wysokolotnych i
Ogólnopolski Klub Hodowców Orlika Lubelskiego.
Zarząd Zamojskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu
Ozdobnego w Zamościu składa serdeczne podziękowanie za ufundowanie pucharów
i nagród oraz Honorowy Patronat nad XIII Zamojską Wystawą: Marszałkowi
Województwa Lubelskiego Panu Jarosławowi Stawiarskiemu, Posłowi na Sejm RP i
Prezesowi Sławomirowi Zawiślakowi , Urzędowi Miasta Zamość – Panu
Prezydentowi Andrzejowi Wnukowi, Urzędowi Gminy Zamość – Panu Wójtowi
Ryszardowi Gliwińskiemu, Staroście Powiatu Zamojskiego – Panu Stanisławowi
Grześko , oraz Prezesowi Lubelskiej Izby Rolniczej Panu Prezesowi Gustawowi
Jędrejek, Wiceprezesowi LIR Panu Antoniemu Skurze i kierownikowi biura LIR w
Zamościu Panu Piotrowi Kurancowi.
W wystawie brał udział członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Pan
Marek Kolinski, który jest członkiem Zamojskiego Stowarzyszenia i wystawiał swoje
gołębie rasy zamojskiej.
Kilku członków Zamojskiego Stowarzyszenia zostało wyróżnionych odznakami
Polskiego Związku jako Zasłużony Działacz PZHGiDI. Odznaki wyróżnionym członkom
wręczył Pan Marek Kolinski: diamentową odznakę otrzymał Pan Jacek Zabłocki,
srebrną odznakę Pan Grzegorz Jabłoński, brązowe odznaki otrzymali: Sławomir
Krzak, Michał Burda, Marcin Żołnierczuk i Łukasz Mazurek.
Prezes Zamojskiego Stowarzyszenia Pan Edward Wasil wręczył legitymacje
członkowskie 11 nowo przyjętym osobom, a także dyplomy pozostałym członkom
Zamojskiego Stowarzyszenia za wystawienie swoich ptaków na wystawie.
Ogólnopolski Klub Hodowców Gołębi Zamojskich i Innych Ras Wysokolotnych
ogłosił podsumowanie lotów za rok 2023 we współzawodnictwie sportowym.
Wyróżnieni zostali hodowcy, których gołębi najdłużej latały w stadach
poszczególnych ras.
Komitet organizacyjny dziękuje sponsorom za karmę dla ptaków na wystawę i
nagrody dla hodowców.
Firmy sponsorujące to: Agrowit – Pana Grzegorza Jabłońskiego, ANI-WET Pana
Artura Zubika oraz Dolfos który reprezentowała Pani Katarzyny Stańczuk.
Dziękujemy za objęcie wystawy patronatem medialnym redakcjom :
Tygodnika Zamojskiego
Kroniki Tygodnia
Nowego Kuriera Zamojskiego
Katolickiego Radia Zamość
Telewizjom: Video-Kadr Pana Marka Madeja i TV MVTL Pana Jana Konopielko
Partnerem wydarzenia byli:
Urząd Marszałkowski w Lublinie
Lubelskie „Smakuj życie”
Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w Lublinie
Komitet organizacyjny składa serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi Zespołu
Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu, Antoniemu Turzynieckiemu za
udostępnienie hali na wystawę.
Szczególne podziękowania należą się kolegom za pomoc przy organizacji wystawy,
komisji sędziowskiej za ocenę ptaków oraz sponsorom, na których zawsze można
liczyć.
Wyróżnienia naszych gołębi na wystawie :
CHAMPION WYSTAWY
zwycięstwo w rasie Zamojski – Janusz Rak
ZWYCIĘSTWO W RASIE
Zamojski w barwie Niebieski – Marcin Burzawa
Zamojski w barwie Czarny – Marek Stawarski
Zamojski w barwie Czerwono Pstry -Piotr Skwarek
Zamojski w barwie Żółty pstry – Piotr Skwarek
Zamojski czubaty- Piotr Skwarek
Zamojski czubaty w barwie Czerwono pstre – Adam Bartosik
Zamojski czubaty w barwie Żólto pstry – Piotr Woroniecki
Zamojski krótkodzioby- Waldemar Górski
Roztoczański Wysokolotny – Mariusz Cwynar
Orlik Lubelski – Roman Wit
Orlik Lubelski w barwie biały – Kacper Dmitruk
Orlik lubelski w barwie- żółty- Sławomir Madej
Orlik Lubelski w barwie czerwiny- Roman Wit
Mikołajowski –Stanisław Radelczuk
Sroka Krakowska-Stanisław Gas
Chiński gołąb –Andrzej Burda
Pocztowy staropolski – Hubert Bonecki
Garłacz angielski -Stanisław Gas
Koszua -Jacek Zabłocki
Południowoniemiecki łysek-Krzysztof Czarnecki
Jejski dwuczuby-Mikołaj Długosz
WYRÓŹNIONY W RASIE
Zamojski krótkodzioby- Edward Wasil
Zamojski-Krzysztof Wożniak
Roztoczański wysokolotny -Waldemar Górski
Roztoczański wysokolotny -Piotr Woroniecki
Mikołajowski -Sławomir Karpiuk
Pocztowy Staropolski-Hubert Bonecki
Loczek-Stanisław Kuryś
NAJLEPSZY W RASIE
Gil – Zbigniew Mnich
Ryś Polski –Krzysztof Niedzielski
Niemiecki wystawowy – Wojciech Kulpa
Karier – Wojciech Kulpa
Modena Angielska –Piotr Woroniecki
Białogłówka gąbińska – Krzysztof Niedzielski
Tipler zagłębiowski -Michał Matuszewski
Sroczka Polska- Krzysztof Niedzielski
Wysokoiotny budapesztański – Michał Matuszewski
Garłacz Brneński -Stanisław Gas
Gdański wysokolotny – Michał Matuszewski
Szczygieł Duński-Tadeusz Długosz
Gołoszyjka rumuńska-Zbigniew Krawczyk
Mewka orientalna- Edward Wasil
Felegyhazer-Sławomir Krzak
Kochin karzełek – Andrzej Boć
Czubatka dworska – Grzegorz Jabłoński
Karzełek polski- Grzegorz Jabłoński
KOLEKCJE W RASACH
Kolekcja w rasie Zamojski
1 miejsce – Janusz Rak
2 miejsce- Piotr Skwarek
3 miejsce-Marek Stawarski
Kolekcja w rasie Roztoczański wysokolotny
1 miejsce Mariusz Cwynar
2 miejsce Waldemar Górski
3 miejsce Marek Kolinski
Kolekcja w rasie Orlik Lubelski
1 miejsce Roman Wit
2 miejsce Sławomir Madej
3 miejsce Mariusz Wojtowicz
Kolekcja w rasie Mikołajowski
1 miejsce Sławomir Karpiuk
2 miejsce Stanisław Radelczuk
3 miejsce Hubert Bonecki
Kolekcja w rasie Sroka Krakowska
1 miejsce Stanisław Gas
2 miejsce Jacek Zabłocki
3 miejsce Stanisław Kuryś
Kolekcja w rasie Pocztowy Staropolski
1 miejsce Hubert Bonecki
2 miejsce Dariusz Kołcz
3 miejsce Sławomir Karpiuk
Kolekcja w rasie Garłacz Angielski
1 miejsce Jacek Zabłocki
2 miejsce Stanisław Gas
3 miejsce Stanisław Kuryś
Kolekcja w rasie Chiński gołąb
1 miejsce Andrzej Burda
2 miejsce Mikołaj Długosz
3 miejsce Michał Burda
Kolekcja w rasie Jejski dwuczuby
1 miejsce Stanisław Kuryś
2 miejsce Mikołaj Długosz
3 miejsce Jacek Zabłocki
Kolekcja w rasie Południowoniemiecki łysek
1 miejsce Krzysztof Czarnecki
2 miejsce Stawisław Gas
3 miejsce Jacek Zabłocki
Kolekcja w rasie Koszua
1 miejsce Jacek Zabłocki
2 miejsce Stanisław Kuryś
3 miejsce Stanisław Gas
Dziękujemy bardzo za prezętację gołębi w wolierach hodowcom:
Bogusław Kniaż- zamojskie
Janusz Rak – Zamojskie
Zbigniew Soluch -Zamojskie
Józe Chabros -Zamojskie
Mariusz Cwynar -Roztoczańskie wysokolotne
Mieczysław Sroka -Roztoczańskie Wysokolotne
Mariusz Wojtowicz – Tomaszowski Wysokolotny
Roman Wit -Orlik Lubelski
Sławomir Madej -Orlik Lubelski
GALERIA ZDJĘĆ Z WYSTAWY